Éld át újra a 9. Székely Vágta legszebb és legizgalmasabb pillanatait. Kétszer 50 percben foglalja össze a Duna Televízió a lovasesemény legfontosabb mozzanatait. A műsor első része megtekinthető 2019. július 6-án, szombaton 15 órától (román idő szerint), második részét 2019. július 7-én, vasárnap 15 óra 10 perctől (román idő szerint) vetítik.
Miután lova sérülése miatt Csíkszentkirály lovasának vissza kellett lépnie, csak két lovas állt rajthoz a 9. Székely Vágta Góbé futamának döntőjében. Bereck vagy Kászonaltíz a jobb lovas – ez volt a kérdés. A futam indításakor mindkét lovas jól kezdett, a végén Kászonaltíz lovasa, Ferencz Árpád ás Tajga győzedelmeskedtek.
Többezer ember előtt zajlott a 9. Székely Vágta döntője, amelyen a tét – a pénznyeremények mellett – ezúttal is Székelyföld képviselete volt a budapesti Nemzeti Vágtán. Négy ló és lovas ereje feszült egymásnak, akik mind nyerni akartak. A start Kovászna lovasának, Fazakas János Alpárnak indult a legjobban, lendületét pedig sikerült egészen a célig megőríznie, így szerezve meg a bajnoki címet települése számára.
Idén immár harmadszor szállhatnak versenybe huszáraink a legvitézebb huszár címért, amelyen különböző akadályokat teljesítve, a legjobb időt elérve lehetett megszerezni ezt a titulust. Péntek este, a Székely Vágta nyitónapján nyolc huszár bizonyította rátermettségét az ügyességi versenyen, amelyen ezúttal is László Pál közhuszár lett a legjobb.
Kilencedszer zúgott fel a Klapka induló, miközben elindult a díszmenet. Majd felhúzták a hatalmas székely zászlót, ezzel szimbolizálva, hogy a székelyek ezen a napon az Óriáspince-tetőn ünnepelnek. A versenyzők fogadalmat tettek a sportszerű versenyzés mellett, majd Dr. Nagy József, a kaposvári Somogyi huszárok huszárkapitánya, a Székely Vágta főkapitánya hivatalosan is elindította a Székely Vágta futamait.
Nyolc lovas állt rajthoz a Székely Vágta szombati napján a Góbé előfutamokban. A sorsolás következtében három futamot sorsoltak, az első kettőben három induló, az utolsóban már csak két lovas küzdött meg egymással. A vasárnapi döntőbe minden futam győztese, azaz Csíkszentkirály, Bereck és Kászonaltíz versenyzője jutott.
Az idei Székely Vágta minden eddiginél több új lovast állított pályára, ami azért volt kuriózum, mert így igencsak nehézkes volt megtippelni egy-egy futam kimenetelét, tekintve, hogy az új lovakról és lovasokról nem lehetett tudni, mi rejlik bennük. A rutin aztán mégiscsak meghozta gyümölcsét, a veteránok taroltak a futamokban. Négy előfutamból került ki a vasárnapi döntő mezőnye: Farkaslaka, Előpatak, Csíkdelne és Kovászna lovasa bizonyult a legjobbnak.
Kialakult a végleges versenyzői lista: huszonnégy lovas áll rajthoz a 9. Székely Vágtán. Az állatorvosi vizsgálat során három lovast zártak ki: kettőt sántaság miatt a Székely Vágta futamból (Ürmös, Gyergyóditró), egyet pedig a lovon található seb miatt a Góbé futamból (Gyergyószentmiklós). Az előfutamok programja változik: először a Góbé előfutamokra kerül sor, majd 14.30-tól veszi kezdetét a Székely Vágta futam selejtezője.
Minden eddiginél több új ló és lovas áll rajthoz a kilencedik Székely Vágtán: a budapesti Nemzeti Vágta kvalifikációs futamára tizennyolc, a Góbé futamra tíz település nevezett be lovast. Kérdés, hogy az újoncok tarolnak idén, vagy megtartja bajnoki címét a tavaly bravúros teljesítményt nyújtó Tamás Csaba és Fiber Farkaslaka számára.
Új időpontban és új programokkal várja a lovak szerelmeseit az Óriáspince-tetőre az idei Székely Vágta. A lovasrendezvény ebben az évben 2019. június 28–30. között zajlik, az újdonságok között pedig lesz díjugrató régió kupa is. Egyelőre a lovasokra szegeződik a reflektorfény, indul ugyanis a jelentkezés a Székely Vágta futamaira. Idén is három futamot láthatnak a nézők: a budapesti Nemzeti Vágta sepsiszentgyörgyi előfutamát, a Góbé-futamot, valamint a nemzetközi futamot.
A Vadon Egyesület pályázatot hirdet a 2019. évi Székely Vágtára szóló lovas- és kulturális kísérőprogramok társfinanszírozására, engedéllyel rendelkező természetes személyek és törvényes keretek között létrejött jogi személyek számára. Pályázni lehet lovassport, illetve hagyományőrzés tárgykörökben. A pályázati űrlap a Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal 21-es irodájában (1918. December 1. utca, 2. szám, Sepsiszentgyörgy) igényelhető naponta 8-16 óráig, valamint letölthető a www.szekelyvagta.ro honlapról.
Izgalmakkal teli versenyeket láthatott a közönség a hétvégén lezajlott nyolcadik Székely Vágtán. Négy kategóriában hirdettek győztest, a futamok mellett pedig színes lovasprogramok is helyet kaptak a kínálatban. Mint minden évben, a Székely Vágta médiapartnere, az MTVA és Duna TV stábja ezúttal is 50 perces összefoglalóban mutatja meg a legfontosabb pillanatokat.
Némi csúszással indult a szombat délutánra tervezett fogathajtó verseny, amelyre ezúttal is kettes és négyes fogatok, valamint pónifogatosok neveztek be, szám szerint tizenegyen. A Szász ikrek legfiatalabb versenyzőkként vettek részt a fogathajtáson. Bodó Zoltán duplán duplázott: idén is ő lett kettes és négyes fogattal is a győztes.
A tegnap esti sorsolás következtében kialakult a mai futamok mezőnye, délelőtt két kvalifikációs futam lesz, délután négy döntő futam. A nemzetközi futamnak két előfutama lesz, a Székely Vágta döntőjébe szintén két futamból kvalifikálnak a lovasok. A Kishuszár Vágta és a Góbé-futam indulóinak sorrendje is megvan.
Felfokozott hangulatban zajlott a Székely Vágta középdöntője, a sorsoláson igencsak erős lovasokat sikerült egymás mellé állítani. Talán az első futamban szusszanhattak egy kicsit a lovasok, hiszen itt „csak” egy korábbi bajnok indult. A második futamban két győztes is futott, de borítékolható volt a farkaslaki és maksai lovasok felzárkózása is.
Igazi virtussal harcoltak a győzelemért a kishuszárok is, akik a vasárnapi futamban, idén először kaptak lehetőséget arra, hogy megméretkezzenek hasonló futamban. Farkas Ábel Húr, Farkas Árpád Dán, Attl Karina és Kolumbán Örs ültek nyeregbe, és felnőtt lovasokat meghazudtoló profizmussal, hatalmas tempóban galoppoztak.
Nem mindennapi futamot láthatott a nagyérdemű, a Székely Vágták eddigi legizgalmasabb és legnagyobb meglepetést tartogató döntőjét futotta Kézdivásárhely, Lemhény, Farkaslaka és Maksa lovasa. Két korábbi bajnok és két újonc, az utolsó félkörben fej-fej mellett haladva küzdött a Székely Vágta győzelméért. Meglepő eredmény született, nyert az új erő: Tamás Csaba Fiber hátán Farkaslaka számára szerzett bajnoki címet. A vándorszablya visszatér Hargita megyébe.
A nyolcadik alkalommal megszervezett Székely Vágta méltó helyet foglal el a lovasrendezvények között, Székelyföld legnagyobb lovas eseményeként a lovas hagyományok ápolását, őrzését vállalta fel. A budapesti Nemzeti Vágta sepsiszentgyörgyi előfutamaként a székely lovasok képviseletét biztosítja a magyar versenyre. A nyolcadik Székely Vágta, hagyományosan, pompás megnyitó keretében nyílt meg, amelyen a huszár hagyományőrzők és az induló lovasok kerülnek reflektorfénybe. A székely lobogó felvonása, a nyitóbeszédek megtartása és a versenyzők eskütétele után, Dr. Nagy József, a kaposvári Somogyi huszárok huszárkapitánya, a Székely Vágta főkapitánya megadta a felhívó szót a Székely Vágta elindítására.
Szokásos módon, a versenyzők regisztrációjával, állatorvosi vizsgálattal, majd technikai értekezlettel vette kezdetét a 2018-as Székely Vágta első napja. Az ellenőrzést követően két lovas nem fog rajthoz állni: a székelyudvarhelyi versenyző lova sérülése miatt kényszerült távol maradni, a Góbé-futamos csíklázárfalvi versenyzőt pedig lova sántasága miatt kizárták a versenyből.
A gyergyószentmiklósi László Pál bebizonyította, hogy nem csak lóversenyzésben ügyes, hanem az akadálypályáktól sem riad vissza. A Székely Vágta futamok örökös versenyzője most ismét remekelt: ő lett a legügyesebb huszár a Székely Vágta nyitónapján megszervezett versenyen. Tizenhárman próbáltak szerencsét, köztük egy kishuszár is.
A Székely Vágtát, mint minden évben, idén is számos kísérő lovasprogram színesíti, amelyeken többségében a térség lovas egyesületei vesznek részt. 2018-as kínálatunkban lesz lovas színdarab, tüzes show és operett est is, visszatér a díjugratás, emellett pedig lovasíjász bemutatók és fogathajtás is szerepel a programban.
Székelyföldön a turisták egyre többször látnak medvét a kiránduló helyeken pl. a Szent Anna-tónál, ahol még a lehetőséget is keresik, hogy egyre közelebb kerüljenek a medvéhez, és megörökítsék a nagy találkozást egy szelfivel. Pedig az a kedves, barna szőrgombóc, aki vadmálna helyett kürtőskalácsot kunyerál, bizony vadállat.
A budapesti Nemzeti Vágtán azért indult útjára a Kishuszár Vágta, hogy az utánpótlásnak is legyen lehetősége kipróbálni magát hasonló versenyben. A Székely Vágta szervezőcsapatának pedig az a célja vele, hogy azoknak a gyerekeknek is lehetőséget adjon a versenyzésre, akik arról álmodnak, hogy ők is megküzdenek egyszer a Hősök terén.
A 2018-as Székely Vágtán 26 lovas áll rajthoz: 15-en a Székely Vágta futamán, a Nemzeti Vágtára való kijutásért küzdenek, 11-en a Góbé futamon vesznek részt. Minden idők legerősebb futamaira készülhetünk, hiszen jónéhány Székely Vágta nyertes galoppozik, és mind arra törekszenek, hogy megismételjék győzelmüket.
Elindult a jelentkezés a 2018-as Székely Vágtára. A szervezők, Sepsiszentgyörgy önkormányzata, Kovászna Megye Tanácsa és a Vadon Egyesület, olyan székely lovasok jelentkezését várja, akik bizonyítani szeretnék, hogy nyeregbe termettek, és szívesen megméretkeznének Székelyföld képviseletéért a budapesti Nemzeti Vágtán.
Kisorsolták a 10. Nemzeti Vágta előfutamain versenyző 72 település sorrendjét, amely alapján szeptember 16-án rajthoz állhatnak lovak és lovasaik a fővárosi Hősök terén. A sorsolás eredményeként Sepsiszentgyörgy az első előfutam első pályájáról indul, Nyújtód a negyedik előfutam második pályájáról, Előpatak a hatodik előfutam harmadik pályájáról, Kézdivásárhely a hetedik előfutam első pályájáról, Mikóújfalu pedig a tizedik előfutam negyedik pályájáról méretkezik meg.
Kétszer egyórás műsor foglalja össze a 2017-es Székely Vágtát, amelyet a Duna Televízió sugároz július 22-én, szombaton és július 23-án, vasárnap román idő szerint 13.45-kor. Az összeállítás ismétlését július 24-én, hétfőn román idő szerint 20.00 órától és július 25-én, kedden román idő szerint 19.45-től láthatják a Duna World csatornán.
Elstartolt a Székely Vágta, a lovasrendezvény első programpontja a lovashuszárokat állította megmérettetés elé. Bár a szervezők futamként hirdették, a Szent Lászlóról elnevezett programpont egy ügyességi verseny volt, amelyet a Szent László-év tiszteletére szervezett meg a Székely Vágta szervezőcsapata.
Hetedszer vette kezdetét a Székely Vágta, amelynek hivatalos megnyitóján a Székely Virtus Hagyományőrző Egyesület, valamint a Székelyudvarhelyi Hagyományőrző Székely Huszárezred huszárai működtek közre. A székely zászló ünnepélyes felvonása után az elöljárók köszöntői következtek, majd letették az esküt a Székely Vágta és a Góbé futam indulói.
Első alkalommal 2014-ben került sor egy vándorszablya felajánlására, amelyet készítője, Szabó István a Székely Vágta győztesének adott. A szablya hagyományos kézi kovácsolással készített, edzett pengével ellátott, kecskebőrrel bevont markolat, melyet sárgaréz drótfonat díszít, és gravírozva található benne a győztes neve.
Összeállt a végleges mezőny a július 14–16. között szervezendő Székely Vágtára. A versenyzők között rutinos lovasok és új indulók is vannak, összesen huszonöten állnak majd rajthoz, hogy elhozzák a főnyereményt, amely a budapesti Nemzeti Vágtán való részvételt jelenti. Tizenhatan a Székely Vágta futamaira, kilencen a Góbé futamra adták be jelentkezésüket.
A Háromszék Táncegyüttes táncosai már túl vannak az első próbákon Orza Călin rendező-koreográfussal, a napokban a lovasok is tanulják a részüket A csillagösvény népe című eredettörténeti tánckölteményre, amelyet a Székely Vágtán mutatnak be július 15-én este. A helyi alkotók által színre vitt produkcióban több mint száz fős csapat vesz részt.
Immár hetedik alkalommal startolnak el a Székely Vágta futamai a háromszéki Óriáspince-tetőn. A rendezvényt idén július 14–16. között tartják, s bár a szabályzatban, a pályakialakításban és a elrendezésben nem lesz számottevő változás, a Székely Vágta hatalmas újdonságot tartogat: a szervezők úgy döntöttek, megérett az idő arra, hogy saját készítésű, helyi közreműködőkkel és alkotókkal készülő lovas és táncos produkciót mutassanak be. A székelyek eredettörténetét bemutató művet július 15-én, szombaton este láthatja a nagyérdemű A csillagösvény népe címmel.
Kétszer 52 perces összefoglalóban mutatja be a Duna Televízió a 2016-os Székely Vágtát. A háromnapos lovasünnepen hatalmas stáb dolgozott azon, hogy a lehető legtöbbet mutathassanak meg a Nemzeti Vágta sepsiszentgyörgyi előfutamából. Az adást július 16-án, szombaton és július 17-én, vasárnap, román idő szerint 13:55-kor lehet megtekinteni.
Vasárnap délután, a Székely Vágta döntője előtt történt a tombola sorshúzása, összesen 432 tombolajegyet értékesítettek az infópontnál. A nyertes szám a 144-es, az első pótszám a 375-ös, a második a 253-as. A nyertes szelvénnyel július 18-ig lehet jelentkezni a sepsiszentgyörgyi Városimázs Irodában. Amennyiben a nyertes szám tulajdonosa nem jelentkezik az időpontig, úgy az első pótszám lép érvénybe.
László Pál és Dáriusz, Tamás Csaba és Mercédesz, Orbán István és Shaba szálltak harcba a Góbé Futam győzelméért. Állatorvosi tanácsra a sepsiszentgyörgyi lovat nem engedték futni a Góbé-döntőben. A döntő futamot magabiztosan nyerte László Pál Dáriusszal, így szerezve meg az első helyet Gyergyószentmiklós számára.
Lemhény lakói bizonyára nagyon büszkék lovasukra és lovukra, Zsigmond János és Timpex Amata kiváló párost alkotnak, hiszen immár másodszor lettek a legjobbak a Székely Vágtán. Nem csoda, hiszen ők ketten már a Nemzeti Vágtán is bizonyítottak: 2014-ben negyedik helyet hoztak Székelyföldnek a magyar galoppversenyről. A Székely Vágta további székely képviselői a Nemzeti Vágtán Réty és Mikóújfalu lovasa, szervező településként pedig Sepsiszentgyörgy is megy a Nemzeti Vágtára.
Huszárfelvonulással, a székely lobogó felvonásával és a versenyzők bevonulásával, majd fogadalomtételével vette kezdetét a 6. Székely Vágta a Maksa közelében lévő Óriáspince-tetőn. A hivatalos megnyitón a Nemzeti Vágta részéről Dr. Nagy József, hagyományőrző huszártiszt bejelentette: a Nemzeti Vágta történetében idén először a versenyek vezéralakja egy székely hős, az 1848-49-es szabadságharc huszárezredese, Kiss Sándor.
Tizenegy fogat jelent meg a szombat délután rendezett fogathajtó versenyen, köztük olyan fogathajtók, akik világversenyeken is értek már el dobogós helyezést. A legtöbb pontot szerző fogathajtó idén Orosz László lett, őt követte a rangsorban Bartalis Attila és Szőcs Lehel fogata. A fogathajtón Bodó Zoltán, többszörös országos fogathajtó bajnok is tartott bemutatót a Váncsa-farm négyesfogatával, aki idén részt vesz a négyesfogathajtó világbajnokságon, Románia képviseletében.
Nyolc lovas galoppozik a Székely Vágta vasárnap déli középdöntőjében, köztük a két korábbi Vágta-győztes ló is fut, Timpex Amata (Lemhény) és Gamma (Gyergyószárhegy), illetve lovasaik, Zsigmond János és Fazakas Géza. A középdöntőben ott van még Kézdivásárhely, Mikóújfalu, Kilyén, Székelyudvarhely, Sepsiszentgyörgy és Réty versenyzője is.
Szombat délután tartották a Székely Vágta középfutamainak, a Góbé Futam és a nemzetközi futam döntőjének sorsolását. A középdöntőben két futamot láthatunk, ebből az első két helyezett jut a vasárnap délutáni döntőbe. A Székely Vágta első középfutama bizonyára sok fordulatot tartogat, hiszen a két korábbi győztest, Zsigmond Jánost (Lemhény, 2014) és Fazakas Gézát (Gyergyószárhely, 2015) egy futamba sorsolták.
Állatorvosi vizsgálattal, technikai értekezlettel, majd az indulási sorrend kisorsolásával indult a Székely Vágta első napja. A 31 jelentkező közül 28 jelent meg az állatorvosi vizsgálaton, Nyárádszereda, Beresztelke és Marosvásárhely hiányzott a felmérésről, ez pedig azt vonta maga után, hogy lovasaik nem állhatnak rajthoz a holnap induló futamokon. A Székely Vágta és a Góbé Futam végső indulószáma tehát 14-14, a nemzetközi futamban induló hat román ló mind átment a vizsgálaton.
Hatodik éve telik meg élettel az Óriáspince-tető, ahol a Székely Vágta indulói és résztvevői veszik birtokba a teret, hogy a három napon át tartó lovasünnepen szurkoljanak településüknek a Nemzeti Vágtára való kijutásért. A galoppverseny 2016-os kiadása a finisben van, minden a helyére került, indulhat a Székely Vágta. A lovasrendezvény ménesbemutatóval veszi kezdetét és nemzetközi futammal erősít.
A Székely Vágta partnerei, a Transilvania Tourist Service és a DER Touristik csoport felajánlásából 500 euró értékű csomagot sorsolunk ki a tombolát vásárlók között. Az utazás időpontja 2016. szeptember 16-19., 3 éjszaka, a szállás az Ibis Budapest Centrum 3* hotelben lesz. A nyereményben szerepel még egy 72 órás Budapest Card két fő részére, 2 órás vacsorával egybekötött hajókirándulás a Dunán és 2 darab hétvégi belépőjegy a Nemzeti Vágtára.
Ha május, akkor indul a Vágta-szezon Székelyföldön is. A szervezők ezúttal is nyeregbe hívnak minden lovas embert, aki azért szállna harcba, hogy Székelyföldet képviselje a budapesti Nemzeti Vágtán. Az idei rendezvényt július 9-10. között tartják az Óriáspince-tetőn, jelentős változásokra nem kell számítani, viszont eggyel több futamot láthat a nagyérdemű, és a nyeremények is növekedtek. A jelentkezéseket június 24-ig várják.
Két székely lovas jutott a Nemzeti Vágta vasárnapi középdöntőjébe, hasonló eredményt még nem értek el a Székely Vágta indulói a Nemzeti Vágtán. A gyergyószárhegyi Fazakas Géza Gammával, a sepsiszentgyörgyi Jákó Ferenc Ditóval aratott győzelmet az előfutamokban. A székely lovasok jó időt futottak, a mezőny viszont nagyon erős.
Idén nem volt székely lovas a Nemzeti Vágta döntőjében, sem Gammának (Fazakas Géza, Gyergyószárhegy), sem Ditónak (Jákó Ferenc, Sepsiszentgyörgy) nem sikerült legyőzni a tatai indulót a negyedik középfutamban. A két székely lovas egyébként egymással küzdött, Fazakas Géza harmadikként, Jákó Ferenc negyedikként ért célba az utolsó előtti középfutamban.
Szeptember 18-20-a között immár nyolcadik alkalommal rendezik meg a budapesti Hősök terén a Nemzeti Vágtát, a magyarság legnagyobb modern kori lovas ünnepét. Öt éve székely lovasok is erősítik a mezőnyt, a Székely Vágta első két helyezettje, Gyergyószárhegy és Lemhény képviselője, valamint elővágta-szervezőként Sepsiszentgyörgy lovasa is rajthoz áll.
A budapesti utazás győztese a 0013-as szelvény tulajdonosa. A nyereményt július 19-ig veheti át a Transilvania Tourist Service utazási irodától vagy a sepsiszentgyörgyi Városimázs Irodából a nyertes szelvény felmutatásával. Amennyiben július 19-ig nem jelentkezik a szelvény tulajdonosa, úgy a második kihúzott szám, azaz a 0186-os viheti el a budapesti hétvégét.
Kétszer ötven percben foglalja össze a Duna Televízió a hétvégén lezajlott Székely Vágtát. Az összeállításokban a megnyitót, a futamokat, a díjátadó ünnepséget, de a kísérő programokat is láthatják a tévénézők, és természetesen megszólalnak a lovasrendezvény szervezői, résztvevői is. A két összeállítást július 18-án, szombaton és július 19-én, vasárnap, román idő szerint 14:15-kor tűzi műsorra a Duna Televízió.
Két Kovászna és két Hargita megyei település lovasa futja a vasárnap délutáni Székely Vágta döntőjét. Nagyon szoros küzdelemben a gyergyószárhegyi, gyergyószentmiklósi, lemhényi és gidófalvi versenyzők jutottak a döntőbe. Az idei végső futamban tehát két tavalyi dobogós is fut, Zsigmond János és Timpex Amata nevű lova (Lemhény), valamint László Pál és Darius nevű lova (Gyergyószentmiklós). Borítékolható, hogy izgalmas döntőnek nézünk elébe.
Csíklázárfalva lovasa, Bálint András Szellő hátán vágtatott a leggyorsabban a Székely Vágta Góbé Futamában, és ezzel ő nyerte meg a versenyt. A Hargita megyei település lovasa büszkén emelte a magasba a címmel járó győztes kupát, Szellő pedig megilletődve, kissé nyugtalanul állt az ünneplő tömeg előtt. A Góbé Futam győztese a pénzjutalom mellett egy továbbképzést is nyert az Alagi Zsokéiskolába, amelynek vezetője Kovács Botond.
Több ezer néző előtt zajlott az ötödik Székely Vágta döntője, amelyben Lemhény, Gyergyószárhegy és Gyergyószentmiklós lovasa futott. A gidófalvi versenyző lova, sérülés miatt nem vehetett részt a döntőben. A Székely Vágtát a gyergyószárhegyi Fazakas Géza Gamma hátán nyerte, ezzel visszavitte a vágta-győzelmet Hargita megyébe.
Székely huszárok bevonulásával, hatalmas székely zászló felvonásával, a versenyzők bemutatkozásával, huszárindulókkal, hatalmas pompával kezdődött meg az ötödik Székely Vágta a Maksa községhez tartozó Óriáspince-tetőn. Az ünnepélyes megnyitót Székely Tibor, a Nemzeti Vágta főkapitánya celebrálta, aki a beszédében azt hangsúlyozta, hogy a Vágta minden évben egyszerre nemes verseny és tisztelgés őseink előtt.
A Székely Vágta megnyitója után kezdetét vette a verseny, elsőként a Góbé Futamban álltak rajthoz a székely lovasok. A mezőnyből, szombat reggel, a baróti versenyző visszalépett, így hét település lovasa küzdött a továbbjutásért, az első futamban hárman, a második futamban négyen indultak, mindkettőből az első két helyezett jutott tovább a vasárnapi döntőbe.
Nagyon erős mezőny állt össze a Székely Vágta középdöntőire, amelyet vasárnap délben tartanak meg. Az előfutamokból minden futam első két helyezettje jutott tovább, volt izgalom bőven, hiszen itt már rutinos versenyzők és lovak futották a köröket. Biztosan ott van a középfutamokban Gidófalva, Gyergyószentmiklós, Kézdivásárhely, Tusnádfürdő, Lemhény, Gyergyószárhegy, Kézdiszentkereszt és Csíkcsomortán települések lovasa.
Tizenöt fogathajtóval kezdődött meg a Székely Vágta keretében harmadik alkalommal megrendezésre kerülő fogathajtó verseny. A fogathajtók között egyes-, kettes- és négyes fogathajtók szerepeltek, közöttük pedig a 9 éves, kézdivásárhelyi Bokor Hunor is. A tavalyi győztes, az újtusnádi Szőcs Lehel duplázott, idén is ő lett a legjobb fogathajtó.
Ez alkalommal is a magyar történelem egyik legendás nagy alakjának állítunk emléket, a nagyszabású magyar rockopera Mátyás király történetét dolgozza fel. Mátyás királyt Magyarország legnépszerűbb királyaként emlegetik, akinek talán történelmünk során először sikerült úgy felvirágoztatni a magyar hazát, hogy azt európai mércével mérve is elismerték.
A Székely Vágta futamaira kialakított lovaspálya jó állapotban van, keddtől kezdődik a térrendezés, amikor Mátyás-korabeli köntöst ölt a terület, megtörténik a technikai szerelés, a legapróbb részletek is a helyükre kerülnek. Péntekre mindennek készen kell állni, hiszen érkeznek a lovak és a lovasok, kezdődik a Székely Vágta.
Az 500 euró értékű tombola tartalmazza a szállást reggelivel két személyre az Ibis Budapest Heroes Square 3* hotelben, két darab 72 órás Budapest-kártyát, egy kétfős belépőt a Széchenyi-fürdőbe, amely tartalmaz egy 20 perces masszázst is, egy két és félórás hajókirándulást a Dunán vacsorával szintén két fő részére, valamint két hétvégi belépőjegyet a Nemzeti Vagtára!
Huszonhét település lovasa áll rajthoz a Székely Vágtán, ebből nyolcan a Góbé Futamban indulnak, jelentették be a szervezők. A tavalyi jelentkezőszámhoz képest nőtt a Székely Vágta futamaira benevezők száma (tavaly 16-an voltak), míg a Góbé Futamokra csökkent (tavaly 12-en voltak). Az elképzelés beigazolódni látszik, hiszen az a cél, hogy minél többen tudják beszerezni a megfelelő, igazolt eredetű lovakat, amelyek esélyt jelenthetnek a Nemzeti Vágtán is.
Amíg a székelyföldi lovasok felkészülnek az idei Székely Vágtára, és kiderül, hogy hány település indul a futamokon, íme a lovasesemény kiegészítő programjainak mustrája. A Székely Vágta háromnapos programja elkészült, a kínálatban honfoglaláskori lovasíjász- és harcászati bemutató, fogathajtó verseny, huszárverbunk, magyar szablyavívás és egy világrekord-kísérlet is szerepel.
A Székely Vágta színfoltja, egyben legnagyobb kulturális produkciója a Magyar Nemzeti Lovas Színház darabja lesz, a Pintér Tibor – Szűts István által írt Mátyás, az igazságos című rockopera. A produkciónak székelyföldi lenyomatai is lesznek, ugyanis a Háromszék Táncegyüttes tíz táncospárja már készül, hozzájuk csatlakoznak még a Szilaj Hagyományőrző Egyesület, a Vadon Egyesület és a Barabás Lovarda lovasai.
A székelyföldi települések lovasainak jelentkezését várják a Székely Vágtára, indul a Vágta-szezon, nagy erőkkel zajlik a galoppverseny idei kiadásának a szervezése. Minden, amit a tavaly megszerettünk, helyet kap a programban ebben az évben is, ezúttal viszont Mátyás király kora kapja a központi szerepet. 2015-ben a Székely Vágtát július 10-12. között tartják.
A felsőlemhényi Zsigmond János neve szeptember közepétől széles körben ismertté vált azáltal, hogy székelyföldi lovasként első ízben jutott a Budapesten megszervezett Nemzeti Vágta döntőjébe, majd az előkelő negyedik helyen ért célba.
A 29 éves felsőlemhényi Zsigmond János nyerte a Székely Vágtát a hét végén a maksai Óriáspince-tetőn 10 éves Timpex Amata nevű lovával. A budapesti Nemzeti Vágtán a székelyföldi előfutam első három helyezettje, Lemhény, Gyergyószentmiklós és Szotyor, valamint házigazdaként Sepsiszentgyörgy képviselheti a térséget.
Kisorsolták a Székely Vágta előfutamainak indulóit, a Székely Vágta Futamban tizenketten, a Góbé Futamban tizenhárman vehetnek részt. A kötelező állatorvosi vizsgálat után ugyanis sántaság miatt négy lovat ki kellett zárni a versenyből, viszont a baróti versenyző egy másik lóval vállalta, hogy elindul a Góbé Futamon.
Szombaton, július 19-én kezdődik a Székely Vágta, a budapesti Nemzeti Vágta székelyföldi előfutama. A kimagasló lovaseseményt nagy készülődés övezi, épül és szépül a helyszín, próbálnak a táncosok és a lovasok, pénteken pedig a Székely Dózsa György táncjáték nyilvános főpróbáját is meg lehet tekinteni.
Elkezdődtek a Székely Dózsa György című táncjáték lovaspróbái a Sepsiszentgyörgy közelében lévő Benedekmezőn. A Szilaj Hagyományőrző Egyesület, a Vadon Egyesület és a Barabás Lovarda 14 lovasa csatlakozik a Magyar Nemzeti Táncegyütteshez, hogy az 500 éves Dózsa-évforduló alkalmából bemutatandó előadást méginkább alkalomhoz illővé tegyék.
Huszonnyolc lovassal startol a 2014-es Székely Vágta jövő héten, július 19-én az eresztevényi Óriás-Pincetetőn. Az igazolt eredetű lovak versenyén, azaz a Székely Vágta futamon tizenhat település versenyzője, a Góbé Futamon tizenkét induló méri össze rátermettségét. A győztes ebben az évben nem csak pénzjutalommal és a serleggel tér haza, hanem egy vándorszablyával is.
A Székely Vágta szervezőcsapata tudomására jutott, hogy Udvarhelyszéki Vágta néven lovas rendezvényt szerveznek Székelyudvarhelyen, több helyszínen, előfutamokkal. A rendezvény félreérthető megnevezése miatt több érdeklődő, résztvevő és támogató a Székely és Nemzeti Vágtával azonosítja a lovaseseményt.
Ötszáz évvel halála után, a híres dálnoki nemesre, Dózsa Györgyre emlékeznek az idei Székely Vágtán is. A lovasesemény kulturális műsorát a Magyar Nemzeti Táncegyüttes (volt Honvéd Táncszínház) Székely Dózsa György című táncjátéka koronázza meg, amely az előző évekhez képest, idén is lovasjelenetekkel bővül, derült ki június 12-én, csütörtökön sajtótájékoztató keretében.
Két futamban bizonyíthatnak a székelyföldi lovasok, és a fogathajtó verseny is önálló műsorszámként jelenik meg a Székely Vágta negyedik kiadásának programjában – számoltak be a rangos lovasesemény szervezői május 29-én, csütörtökön sajtótájékoztató keretében. A lovasprogramokban a helyi huszárok és lovasok kapják a főszerepet, a szombat esti kulturális esemény pedig egyelőre titok marad. Az idei Székely Vágtát július 19-20. között tartják az Óriáspince-tetőn.
Végleges a Székely Vágta programja
Péntek - július 18.
21:30 Nyilvános főpróba: Székely Dózsa György – tánckrónika Dózsa György tetteiről - Magyar Nemzeti Táncegyüttes (volt Honvéd Táncszínház) előadásában. Közreműködik a Háromszék Táncegyüttes, a Szilaj Hagyományőrző Egyesület, a Barabás Lovarda és a Vadon Egyesület lovardája. Rendezte: Zsuráfszky Zoltán. Címszerepben: Novák Péter
Szombat - július 19.
11:00 Magyar indulók - Kováts András Fúvószenekar (Réty)
Pénteken kezdődik a hatodik Nemzeti Vágta Budapesten, a Hősök terén. Hetvenkét település lovasa áll rajthoz a szeptember 20-22-én megrendezésre kerülő rendezvényen, amelyen idén először lesz nemzetközi futam is. Székelyföldről négy lovas indult útnak, hogy képviselje települését, remélik, sikerrel. A Nemzeti Vágtát vasárnap az M1 csatorna közvetíti.
A vasárnapi középfutamok után a Genovéva Lovarda jóvoltából díjugrató versenyre és bemutatóra került sor. A díjugartó versenyen hatan indultak, a hetedik versenyző lova egy kisebb sérülés miatt végül nem indult a versenyen. A díjugartó után a lovas harcművészeti bemutatóra is sor került, majd a Székely Székely Virtus Hagyományőrző Egyesület huszárbamutatója és csatajelenete következett. A délután folyamán kiosztották az Aranyparipa díjakat is.
A Székely Vágta ideje alatt 11 és 19 óra között gyerekprogramokkal várjuk a legkisebbeket. Lesznek egyéni és kiscsapatos játékok, lovagi, népi és ritmusjátékok, mondókák, valamint kézműves foglalkozások és arcfestés is.
Az eredetileg tervezett 16 versenyző helyett csak 15-öt enged versenyezni a versenybíróság. Az utolsó futamban induló három lovas közül egyik sem ért be a célba, ketten kisodródtak, egy lovas leesett a lóról.
Parádés szereposztásban, húszonöt táncossal és harminc lovassal adta elő a szigetszentmiklósi Sziget Színház és a komáromi Lovas Színház Kacsóh Pongrácz – Petőfi Sándor János Vitéz című daljátékát.Parádés szereposztásban, húszonöt táncossal és harminc lovassal adta elő a szigetszentmiklósi Sziget Színház és a komáromi Lovas Színház Kacsóh Pongrácz – Petőfi Sándor János Vitéz című daljátékát.
Lassan elkészül a végleges program, a pálya újra elnyeri legjobb formáját, a sátrak helyszíne megvan már, sőt, jó időt is rendeltek idénre a Székely Vágta szervezői. A kétnapos lovaseseményen számos kiegészítő program is várja az érdeklődőket, és csakúgy mint tavaly, idén is a Duna Televízió élőben közvetít július 15-én, a futamok napján a Maksa községhez tartozó Óriáspince-tetőről.
A közelgő Székely Vágta apropóján is vendég volt Geszti Péter, aki a Nemzeti Vágta ötletgazdája és kreatív igazgatója is. A március 29-i sajtótájékoztatón részt vett Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke, a Székely Vágta egyik védnöke, és Sztakics Éva alpolgármester, a Székely Vágta főszervezője is.